Warmia – stolica historii

Warmia składa się z 12 historycznych miast, których korzenie sięgają czasów wojny polsko-krzyżackiej. Region ten jest znany z gotyckich zabytków, licznych jezior i malowniczych krajobrazów.

Jednym z głównych ośrodków jest Braniewo, jedno z najstarszych miast w Polsce i dawna stolica Warmii. Pomimo powojennych zniszczeń, Braniewo zachowało wiele ocalałych lub odrestaurowanych budowli. Położone nad Zalewem Wiślanym, miasto oferuje również bliskość morza.

Olsztyn, stolica Warmii i Mazur oraz miejsce związane z Mikołajem Kopernikiem, otacza się jeziorami i urokliwymi krajobrazami. Warto zobaczyć liczne zabytki, zwłaszcza Zamek Kapituły Warmińskiej, gotycką budowlę będącą wizytówką Olsztyna od ponad 6 wieków.

Reszel, jedyne miasto, które przetrwało nie tylko wojnę, ale także obecność Armii Czerwonej, zachowało niemal nietknięty średniowieczny układ urbanistyczny. Warto odwiedzić zamek oraz Kościół św. Piotra i Pawła, najwyższy budynek w Reszlu.

Warmia, choć często kojarzona z Mazurami, posiada swój własny unikalny charakter i urok. Zapewnia łatwe i praktyczne możliwości zwiedzania oraz dostęp do wszelkich informacji.

Scroll to Top